Erken Yaşta Dil Öğrenmenin Önemi

EDOP Akademi yapay zeka sistemleri gibi eğitim teknolojileri ile çevrimiçi evde eğitim müfredatıyla okul ötesi bir okul sunar.

Gittikçe sınırların daraldığı günümüz dünyasında farklı dilleri öğrenmek, eskisinden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Durum böyle olunca yabancı dil eğitimi için yaş belirlemek de önem kazanıyor. Erken yaşta yabancı dil eğitimi pek çok olumlu etkilere sahip olmakla birlikte, çocuklar eğitilirken dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır. İngilizce eğitim dışında farklı diller bilmenin çocukların hayatlarını büyük oranda kolaylaştırdığı düşünüldüğünde, dil eğitiminin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır.

Dil gelişimi ve zihin gelişimi birbirine paralel olarak işleyen bir süreçtir. Bu nedenle küçük yaşta dil öğrenmek ileri ki dönemlere göre çok daha kolaydır. Gerçekleştirilen farklı çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlar, çocuklarda dil gelişiminin iki yaşından itibaren başladığını ortaya koymakta. Süreç ise gelişimlerine bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, ergenlik dönemine kadar devam eder. Bu nedenle erken yaşta yabancı dil eğitimi büyük önem taşımaktadır. Günümüzde son derece önemli olan İngilizce eğitim de erken yaşta öğrenildiğinde, çok daha kolay bir şekilde öğrenilmektedir.

Erken yaşta yabancı dil eğitimi ve İngilizce eğitim olumlu etkilere sahip olmakla birlikte, eğitimde dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır.

Erken Yaşta Öğrenmenin Önemi

Küçük yaşta yabancı dil eğitimi, çocuğun gelişimine pek çok alanda fayda sağlar.

  • Çocuk üzerinde gözlenebilir en önemli faydası öz güven gelişime sağladığı katkı olabilir. Farklı dilde konuşan bir insanla iletişim kurabilmek, konuşabilmek ya da şarkı dinlemek; çocukların kendilerine olan güvenlerini artırır.
  • Her şeyi bir oyun gibi gören çocuk için yeni bir dil öğrenmek de oldukça eğlenceli bir süreç haline gelir. Böylece ileride yorularak ya da fazla çaba harcayarak edineceği bilgileri, eğlenerek öğrenir.
  • Çocukların beyin gelişimleri üzerinde erken yaşta yabancı dil eğitimi almak, olumlu yönde etkiye sahiptir. Çocukların matematiksel ve bilimsel açısından kabiliyetlerinin gelişmesine yardımcı olurken, diğer derslerde olan başarısının da artmasını sağlar.
  • Yeni bir dilin yanında ikinci dil de çocukların hızlı gelişen yapılarıyla çok daha kolay öğrenilmektedir.

Yabancı Dil Eğitimi İçin Uygun Ortam Neresi?

Çocuğun erken yaşta yabancı dil öğrenmesi sağlanırken, uygun ortam koşullarının da ne kadar sunulduğu önemlidir. Evde yabancı dil eğitimi verirken ebeveynin dile ne kadar hakim olduğu önem taşır. Her şeyden önce çocuk zorlanmamalı ve yeni bir şeyleri öğrenmenin, belirli bir zaman alacağı aile tarafından bilinmelidir. İkinci dil eğitimi okulda verilse bile çocuk eve döndüğünde, eğlenceli oyunlarla ya da aile arasındaki konuşmalarla çocuğun dil öğrenimi desteklenmelidir.

Günümüzde küçük yaşta yabancı dil eğitimi için pek çok farklı kaynak bulunarak, ailelere yol gösterici olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de internet tabanlı uzaktan eğitim sistemidir. İster okula giden çocuklar için okul sonrasında, ister de aile tarafından sağlanan eğitimlerde sıkça tercih edilen bir eğitim biçimini oluşturur. Özellikle İngilizce eğitim alanında uzaktan eğitim sistemleri, çocukların dil gelişimleri açısından sonra derece iyi sonuçlar oluşturmaktadır.

Kreş ya da ana sınıfı ile çocuğa dil eğitimi verilmek istendiğinde, çocuğun duygusal ve sosyal açıdan gelişimine dikkat edilmelidir. Yaşıtları ile iletişim kurup kuramadığı ya da kendisini ifade edip edemediği, okula başlamaya hazır olup olmadığını da ortaya koyar.

Kreş tercihinde bulunurken öğretmenlerin bunun için donanımlı olduğundan emin olunmalıdır. Küçük yaştaki bir çocuğa dil eğitimini, nasıl ve hangi yöntemlerle vereceğini iyi bilmelidir. Öğretmenin, sözel anlamda da dile yeteri kadar hakim olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklar İçin Öneriler BİLGİ
Uzaktan eğitim, online eğitim, çocuk gelişimi ve çok daha fazlası...
DETAYLI
Son Gönderiler
İletişim Bilgilerimiz
Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.
  • Adres
  • EDOP Akademi Ostim Teknopark Cevat Dündar Cd. No:1 D:Kat:4 No:68
  • 05527161716
  • [email protected]