erken yaşta yabancı dil eğitimi, küçük yaşta yabancı dil eğitimi, ikinci dil, erken yaşlarda oyunlarla yabancı dil öğretimi kuram ve uygulama

Gittikçe sınırların daraldığı günümüz dünyasında farklı dilleri öğrenmek, eskisinden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Durum böyle olunca yabancı dil eğitimi  için yaş belirlemek de önem kazanıyor. Erken yaşta yabancı dil eğitimi pek çok olumlu etkilere sahip olmakla birlikte, çocuklar eğitilirken dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunmaktadır.

Dil gelişimi ve zihin gelişimi birbirine paralel olarak işleyen bir süreçtir. Bu nedenle küçük yaşta dil öğrenmek ileri ki dönemlere göre çok daha kolaydır. Gerçekleştirilen farklı çalışmaların ortaya koyduğu sonuçlar, çocuklarda dil gelişiminin iki yaşından itibaren başladığını ortaya koymakta. Bu süreç ise gelişimlerine bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, ergenlik dönemine kadar devam eder.

Erken Yaşta Öğrenmenin Önemi

Küçük yaşta yabancı dil eğitimi, çocuğun gelişimine pek çok alanda fayda sağlar.

  • Çocuk üzerinde gözlenebilir en önemli faydası özgüven gelişime sağladığı katkı olabilir. Farklı dilde konuşan bir insanla iletişim kurabilmek, konuşabilmek ya da şarkı dinlemek; çocukların kendilerine olan güvenlerini artırır.
  • Her şeyi bir oyun gibi gören çocuk için yeni bir dil öğrenmek de oldukça eğlenceli bir süreç haline gelir. Böylece ileride yorularak ya da fazla çaba harcayarak edineceği bilgileri, eğlenerek öğrenir.
  • Çocukların beyin gelişimleri üzerinde erken yaşta yabancı dil eğitimi almak, olumlu yönde etkiye sahiptir. Çocukların matematiksel ve bilimsel açısından kabiliyetlerinin gelişmesine yardımcı olurken, diğer derslerde olan başarısının da artmasını sağlar.

Yabancı Dil Eğitimi İçin Uygun Ortam Neresi?

Çocuğun erken yaşta yabancı dil öğrenmesi sağlanırken, uygun ortam koşullarının da ne kadar sunulduğu önemlidir. Evde yabancı dil eğitimi verirken ebeveynin dile ne kadar hakim olduğu önem taşır. Her şeyden önce çocuk zorlanmamalı ve yeni bir şeyleri öğrenmenin, belirli bir zaman alacağı aile tarafından bilinmelidir. İkinci dil eğitimi okulda verilse bile çocuk eve döndüğünde, eğlenceli oyunlarla ya da aile arasındaki konuşmalarla çocuğun dil öğrenimi desteklenmelidir.

Günümüzde küçük yaşta yabancı dil eğitimi için pek çok farklı kaynak bulunarak, ailelere yol gösterici olmaktadır. Bunlardan bir tanesi de internet tabanlı uzaktan eğitim sistemidir. İster okula giden çocuklar için okul sonrasında, ister de aile tarafından sağlanan eğitimlerde sıkça tercih edilen bir eğitim biçimini oluşturur.

Kreş ya da anasınıfı ile çocuğa dil eğitimi verilmek istendiğinde, çocuğun duygusal ve sosyal açıdan gelişimine dikkat edilmelidir. Yaşıtları ile iletişim kurup kuramadığı ya da kendisini ifade edip edemediği, okula başlamaya hazır olup olmadığını da ortaya koyar.

Kreş tercihinde bulunurken öğretmenlerin bunun için donanımlı olduğundan emin olunmalıdır. Küçük yaştaki bir çocuğa dil eğitimini, nasıl ve hangi yöntemlerle vereceğini iyi bilmelidir. Öğretmenin, sözel anlamda da dile yeteri kadar hakim olması gerekmektedir.

Hayatınızı Değiştirmeye Şimdi Başlayın

EDOP Akademi ile dijital eğitim ve öğrenme alanında fark oluşturun. İstediğiniz zaman, dilediğiniz yerden; konu özetleri, etkileşimli konu tekrarları ve farklı etkinlikler ile öğrenmenin keyfini doyasıya çıkarın.İnternet tabanlı eğitim ile gelişime ve değişime tanık olun.