eğitim hakkı, Uzaktan eğitim, e-öğrenme, dershane

Günümüzde okullarda uygulanan eğitim sistemleri çok tartışılırken birçok ülke eğitim müfredatında değişikliklere gitmekte. Finlandiya ise uzun zaman önce oturtmuş olduğu başarılı eğitim sistemiyle dikkatleri üzerine çekmekte. Farklı ülkelerin öğrenciler tarafından da Finlandiya eğitim sistemi merak konusu oluşturmakta. Eğitimde başarılı olmalarının en büyük nedeni olarak, ülkenin toplam bütçesinden yüzde on ikisinden fazlasının eğitime ayrılması gösterilebilir. Eğitim modeli içerisinde ise ders içerikleri ve işlenişi büyük farklılıklar göstermekte. Öğrenciler okul otobüsleri ile uzak mesafelerden bile okullarına ücretsiz olarak ulaşım sağlayabilmekteler. Türkiye’de pek çok öğrencinin şikayet ettiği ödevler ise Finli öğrenciler için bir sorun oluşturmamakta. Öğle yemeği ve okul malzemeleri gibi ihtiyaçlar da yine Finlandiya’da devlet tarafından karşılanmakta.

Not sistemi yok

Finlandiya eğitim sistemi, belki de tüm öğrencilerin hayali olan not sistemini kaldırmış durumda. Üçüncü sınıftan yedinci sınıfa kadar ‘daha iyi olabilir’ ile ‘mükemmel’ arasında sözel değerlendirme sisteminin bulunduğu okullarda not, öğrencileri motive etmek amacıyla kullanılmakta.

Öğrencilerin okuldan sonraki zamanlarını aileleriyle geçirmesini hedefleyen Finlandiya’da neredeyse ödev de verilmemekte. Verilen ödevler ise öğrencilerin yaratıcılıklarını arttıracak yönde olmakta. Öğrencilerin genel olarak ertesi gün için yaptığı çalışmalar ise 30 dakikayı geçmemekte. Bununla birlikte ödevler öğrencilere bir rol olarak yüklenmemekte.

Sıra zorunluluğu bulunmuyor

Finlandiya’da okullar öğrencilerin kendilerini evlerinde gibi hissedebilecekleri ve mutlu olacakları şekilde dizayn edilmekte. Öğrenciler eğer sırada oturmak istemiyorlarsa koltukta ya da yerde oturabiliyorlar. Havanın sıcak olduğu günlerde ise dersleri çimlere oturarak işleyebilmekteler.

Herhangi bir kıyafet zorunluluğunun da bulunmadı ülkede, öğrenciler derslere kostümle ya da pijamayla katılabilmekteler. Hatta kendisini daha rahat hissetmek isteyen öğrenciler okulda ayakkabısız da gezebilmekteler.

Yaşayarak öğreniyorlar

Finlandiya okul müfredatlarında yoğun ders programlarının bulunmaması öğrencilerin kendilerine vakit ayırabilmelerini sağlıyor. Tüm ders alanlarının kaldırıldığı bazı Fin okullarında ise öğrenciler konuları birer olgu şeklinde ele alarak öğrenmekteler. Dersler yerine, öğrenciler belirli bir konu belirleyerek onu farklı açılara incelemekteler.

Günlük hayatla birleştirilmiş derslerle öğrenciler yemek pişirmekten örgü örmeye her şeyi okulda öğrenebilmekteler. Sadece teorik anlamda işlenmeyen derslerle, öğrencilerin dünyaya uyum sağlamaları hedeflenmekte.

Tüm bu nedenlerden dolayı da Finlandiya eğitim sistemi, öğrencilerin genel olarak ihtiyaçlarını karşılayan en iyi eğitim modeli olarak karşımıza çıkmaktadır.

İngilizce Eğitim

Hayatınızı Değiştirmeye Şimdi Başlayın

EDOP Akademi ile dijital eğitim ve öğrenme alanında fark oluşturun. İstediğiniz zaman, dilediğiniz yerden; konu özetleri, etkileşimli konu tekrarları ve farklı etkinlikler ile öğrenmenin keyfini doyasıya çıkarın.

İnternet tabanlı eğitim ile gelişime ve değişime tanık olun.