Eğitimde Beklenen Değişimler

Teknoloji alanında sağlanan büyük gelişmeler günlük hayatımızı da oldukça etkilemekte. Okullardaki sınıf ortamları ise şimdiye kadar bu değişikliklerden çok fazla etkilenmiş gözükmüyor. Akıllı tahtalar ya da tabletle öğrenmeler dışında geleceğin sınıfları da çok büyük yenilikler yaşayacak gibi görünüyor. Eğitimde teknoloji kullanımı arttıkça yansımaları da hayatımıza, e-kitaplar gibi birçok yeni kavramın girmesine neden olacak. Yavaş yavaş etkisini de göstermeye başlayan teknolojinin okullarda kullanımıyla geleceğin sınıfları da dijital sınıf haline dönecek.

Eğitimde teknoloji kullanımı ile birlikte geleceğin sınıfları da dijital sınıf haline dönecek. Elektronik e-kitaplar dijital sınıf ortamını oluşturacak.

Geleceğin Sınıfları ve Dersleri

Etkileşimli sınıflar

Bazı okullar dışında özellikle devlet okulların teknolojinin getirdiği değişiklikleri sınıflarına yansıtamadığını vurgulayan Democrats for Education Reform adlı kuruluşun direktörü Joe Williams “Sınıflarda bilgisayar bulunmasından bahsetmiyorum; işlerin yapılış şeklindeki temel bir değişimin eksikliğinden bahsediyorum, çünkü teknoloji işleri kolaylaştırıyor ve daha verimli bir hale getiriyor.” diyor. Bu da bir noktada elektronik kitaplar için sınıflarda yerlerini almaya başlayacağını işaret ediyor.

Williams’a göre eğitimde teknoloji kullanımı ile yaşanan gelişmeler öğrenciler için bireyselleştirilmiş öğretimin başlamasını sağlayacak.  Bu görüşe katılan Edcamp Vakfı’nın direktörü Hadley Ferguson da dijital çocuklar olarak gördüğü günümüz çocukları için farklı bir sınıf ortamı çizmekte.

Ferguson çocukların; sınıf duvarlarının ötesine geçecek dijital sınıf ortamları ile diğer öğrencilerle, öğretmenlerle, ünlü yazarlarla, bilim insanlarıyla ve uzman kişilerle uzaktan etkileşime geçerek öğrenmelerini sağlayacağını savunuyor.

Geziler yerini sanal turlara bırakabilir

Günümüzün en popüler teknolojileri arasında bulunan artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) ve sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) gelecekte derslerin işleyişini de değiştirecek gibi duruyor. Bu ve benzeri teknolojik cihazların çoğalmasıyla ve ekonomik hale gelmesiyle dersler çok farklı şekilde işlenecek gibi duruyor.

Sanal gerçekliğin ve artırılmış gerçekliğin okullara en büyük etkisi de sanal geziler olacak. Öğrenciler bir gözlükle ders konusu olan bölgelere giderek konuyu daha iyi bir şekilde öğrenebilecekler. Bunlar sadece gezilerle kalmayacak öğrenciler, savaş alanlarındaki stratejik anlaşmaları kendi kulaklarıyla dinleyebilecek ya da antik mısır mezarlarını gözle görebilecekler.

Dersler yerini oyunlara bırakacak

Günümüzdeki durağan derslerin yerini, eğitimde teknoloji kullanımı ile birlikte, eğlenceli oyuncaklar alacak gibi duruyor.

Özellikle Minecraft ile başlayan derslerde yaşanan değişimlerin hızla yayılması bekleniyor. Öğrenciler için eğitimin eğlenceli bir şekil almasının yanında bu oyunları oynarken öğrencilerin davranışlarının da analiz edilebilmesi mümkün olacak. Kitapların yerini ise elektronik kitaplar olarak da adlandırılan e-kitaplar alacak.

Yaşanacak olan gelişmelerle öğrencilerin sosyal hayata üretici olarak katılım sağlamaları bekleniyor. Bu sayede yeteneklerini köreltmeden eğitimlerini sürdürebilecekler.

EDOP Akademi

Önceki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuklar İçin Öneriler BİLGİ
Uzaktan eğitim, online eğitim, çocuk gelişimi ve çok daha fazlası...
DETAYLI
Son Gönderiler
İletişim Bilgilerimiz
Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.
  • Adres
  • EDOP Akademi Ostim Teknopark Cevat Dündar Cd. No:1 D:Kat:4 No:68
  • 05527161716
  • [email protected]