Her öğrenci özeldir ve içlerinde belirli bir potansiyel barındırırlar. Önemli olan öğrencilerin kendi yapabileceklerinin farkına varmalarıdır. Tam bu noktada eğitim koçluğu sistemi devreye girer ve profesyonel rehberlik hizmetiyle, öğrencilerin içlerindeki ışığı dışarıya çıkarmaları için çalışmalar yürütür.

Eğitim Koçluğu İle Anlaşılması Gereken Nedir?

Eğitim koçluğu ya da bir diğer adıyla öğrenci koçluğu ile anlaşılması gereken, sadece öğrencilerin sınav başarılarının artırılması değildir. Eğitim koçları yaptıkları farklı çalışmalarla öğrencilerin kendilerini tanımaları ve içlerindeki potansiyellerin farkına varmaları için uğraşırlar.

Pek çok kişi için öğrenci koçluğu sistemi, notların yükseltilme çalışmaları olarak algılansa da aslında bundan çok daha karmaşık bir süreci ifade etmektedir. Bu durum daha çok başarı koçluğu olarak da adlandırılabilir. Ve çalışmalar yoğun olarak öğrencinin puanlarını artırmaya yöneliktir. Ancak eğitim koçları öğrencileri kazanmaya ve onların kendilerini tanımaya yönelik çalışmalar gerçekleştirirler.

Koçluk çalışmalarında unutulmaması gereken bir diğer nokta da başarının tek taraflı gelmeyeceğidir. Eğitim koçları kadar öğrencilerin de sorumluluklarının bilincinde olarak hareket etmeleri ve özveri göstermeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde öğrenci koçluğu çalışmalarından bir fayda alınabilmektedir.

Öğrenci Koçluğu Amaçları

Koçluk projeleriyle, hem yakın dönemde hem de uzak gelecekte, öğrencilerin başarılarının yükseltilmesi hedeflenir. Eğitim koçluğu, profesyonel rehberlik çalışmalarını da kapsayan uzun soluklu bir süreci işaret eder. Öğrencilerin içerisinde bulundukları durum ve koşullar göz önüne alınarak hedefler ve yapılması gerekenler belirlenir.

  • Yakın gelecekte öğrencinin içerisinde bulunduğu ortamda başarısını artıracak çalışmalar yapılır. Okul dönemi içerisinde notlarının yükseltilmesi ve önündeki sınavlara iyi bir şekilde odaklanması sağlanır.
  • Zamanı iyi değerlendirebilmeyi öğrenmek hayatta başarıyı da getirmektedir. Etkin çalışma yöntemleri ve öncelik belirleyerek zamanı kullanma gibi alanlarla çalışmalar gerçekleştirilir.
  • Öğrencinin sosyal becerilerinin geliştirilmesi ve doğru iletişim kurması için projeler yürütülür. Kalabalık önünde konuşabilme, kendini iyi ifade edebilme gibi özgüveninin gelişmesi hedeflenir.
  • Stresi yönetebilme üzerine çalışmalar yürütülür ve bu sayede öğrencilerin sınav kaygılarının azalması amaçlanır.

Eğitim koçluğu aynı zamanda başarı koçluğu sistemini de içerisinde barındırır.

İngilizce Eğitim

Hayatınızı Değiştirmeye Şimdi Başlayın

EDOP Akademi ile dijital eğitim ve öğrenme alanında fark oluşturun. İstediğiniz zaman, dilediğiniz yerden; konu özetleri, etkileşimli konu tekrarları ve farklı etkinlikler ile öğrenmenin keyfini doyasıya çıkarın.

İnternet tabanlı eğitim ile gelişime ve değişime tanık olun.